Spuštěné projekty | vaclavske-namesti.cz | Pražské Ulice

www.vaclavske-namesti.cz - Václavské náměstí je přažské kulturní a obchodní centrum. Je to 750 m dlouhý a 60 m široký bulvár Nového Města. Má tvar obdélníku a svažuje se od ulice Wilsonova směrem k Můstku, který tvoří hranici Starého Města. Václavské náměstí bylo svědkem mnoha významných historických událostí, jako například demonstrace proti režimu v 80. letech minulého století. Je to tradiční místo pro demonstrace, oslavy a jiná masovová setkání. A také velice oblíbené místo pro srazy.

 

Projekt www.vaclavske-namesti.cz

 

Václavské náměstí a socha svatého Václava.

HISTORIE

Václavské náměstí bylo vytyčeno jako součást projektu Nového města pražského, založeného dekretem císaře Karla IV z roku 1348. Bylo městu určeno jako jedno ze dvou hlavních tržišť a původně se nazývalo Koňský trh. Od roku 1650 křižovatku ulic Vodičkovy a Jindřišské zdobila kamenná kašna s pískovcovou sochou sv. Václava od Jana Jiřího Bendla. Ta byla přesunuta do Štulcových sadů a odtud do stálé expozice Lapidária Národního muzea na Výstavišti v Praze - Holešovicích.

 

Národní muzeum.

SOUČASNOST

Václavské náměstí je přažské kulturní a obchodní centrum. Je to 750 m dlouhý a 60 m široký bulvár Nového Města. Má tvar obdélníku a svažuje se od ulice Wilsonova směrem k Můstku, který tvoří hranici Starého Města. Václavské náměstí bylo svědkem mnoha významných historických událostí, jako například demonstrace proti režimu v 80. letech minulého století. Je to tradiční místo pro demonstrace, oslavy a jiná masovová setkání. A také velice oblíbené místo pro srazy. K tomuto účelu vzniklo hovorové označení “Pod ocasem”, čímž je myšlen ocas z Myslbekova pomníku svatého Václava, který je umístěn v horní části Václavského náměstí.

V roce 2010 patřilo z 63 domů na náměstí 7 domů pražskému magistrátu a necelá polovina domů patřila zahraničním majitelům, a to hlavně z Rakouska, Anglie, Usa, Ruska a Německa.

 

Grand Hotel Evropa.

CO STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU

Mezi největší dominanty Václavského náměstí patří v horní části umístěná novorenesanční historická budova Národního muzea, postavená podle projektu Josefa Schulze. Národní muzeum bylo založeno roku 1818 a je to nejvýznamnější česká muzejní instituce.  Pak  již zmíněná jezdecká socha svatého Václava od Josefa Václava Myslbeka z roku 1912. Dále dům U Zlatého úlu, ve kterém sídlí restaurace U podkovy a Hotel Prague Inn, palác Euro, který je průchozí na Jungmanovo náměstí a sídlí v něm prodejna Promod, Dům obuvy Baťa na jehož výstavbě se podílel například Ludvík Kysela a Josef Gočár, pak Peterkův dům v jehož prostorách najdete prodejnu obuvy Salamaner, palác U Stýblů, palác Ligna ve kterém sídlí kavárna Boulevard a několik obchůdků, pak pasáž Alfa s Františkánskou zahradou, pasáž Světozor, palác Lucerna, palác Hvězda ve kterém najdete prodejnu Marks&Spencer, palác Fénix ve kterém má sídlo divadlo Blaník, palác Rokoko a v něm sídlící divadlo Rokoko a mnoho, mnoho dalších.

 

Palác Ligna.

OBCHODY, RESTAURACE A HOTELY

Dům módy, obchodní dům Debenhams, Van Graaf, palác knih Luxor, obchodní dům C&A, obchodní dům Baťa, Urbanstore, palác Koruna, lahůdkářství La Fromaggeria Gran Moravia, obchodní dům Desigual, parfumerie Sephora, obchodní dům H&M a daší.

Zahnat hlad můžete ve francouzském pekařství Paul, v kavárně Starbucks nebo v řetězci Burger King

Zacvičit si jděte do World Class a na drink třeba do exkluzivního pražského klubu Duplex nebo do music baru Nebe.

 

Hotely:

Hotel Adria Praha

Hotel Evropa Praha

Hotel Elysee Praha

Jalta Boutique Hotel

Hotel Ambassador 

Hotel Meran

 

 

foto: Valerio Pillar, Kurt Bauschardt, Flickr.